Wspieranie dzieci w doskonaleniu ich umiejętności jest kluczowe dla ich rozwoju emocjonalnego, intelektualnego i społecznego. Wspierać dziecko w doskonaleniu ich umiejętności jest naszym obowiązkiem. Jest to obowiązek rodzica, szkoły, społeczeństwa.
Każde dziecko ma unikalne talenty i zainteresowania, dlatego ważne jest, aby podejść do tego procesu w sposób indywidualny i dostosowany do jego potrzeb. Poniżej znajdują się dwie strategie, które mogą nieść pomoc dzieciom rozwijać ich umiejętności w sposób skuteczny i przyjemny. Strategie te są bardzo istotne i stosowane na początkowym etapie, gdy tylko zauważymy szczególne zainteresowania naszego dziecka. Nie można bagatelizować zidentyfikowania, jakie są zainteresowania naszego dziecka, nie można bagatelizować faktu, że to my i szkoła powinny uzdolnionemu w danej dziedzinie dziecku, stworzyć odpowiednie środowisko.
Zidentyfikuj zainteresowania dziecka
Aby nieść pomoc dzieciom w doskonaleniu ich umiejętności musisz obserwować, czym Twoje dziecko jest zafascynowane i co sprawia mu największą radość. Czy to muzyka, rysowanie, sport, matematyka, czy może rozwiązywanie zagadek? Może są to zainteresowania sportem, uprawianiem jakiejś dyscypliny sportowej? Rozwijanie pasji jest kluczowe, ponieważ dziecko będzie bardziej zaangażowane, gdy będzie robić to, co naprawdę lubi. Możesz nieść pomoc dzieciom, aby rozwijać jego umiejętności rozmawiając z dzieckiem i zadając mu pytania o jego zainteresowania. Zrozumienie, co dziecko chce osiągnąć, może pomóc w odpowiednim ukierunkowaniu działań.
Stwórz dziecku wspierające środowisko
Aby nieść pomoc dzieciom w odpowiednim kierunkowaniu, zmierzającym do doskonalenia jego umiejętności, zapewnij dziecku przestrzeń do nauki i eksperymentowania. Może to być biurko w pokoju, miejsce do ćwiczeń fizycznych czy kącik do malowania. Zapewnij dziecku dostęp do odpowiednich materiałów. Zainwestuj w niezbędne narzędzia i materiały — np. książki, przybory artystyczne, instrumenty muzyczne czy sprzęt sportowy. Minimalizuj rozpraszacze (np. nadmierne korzystanie z elektroniki), aby dziecko mogło skupić się na rozwijaniu swoich umiejętności. Podobne środowisko może stworzyć dziecku szkoła. Gdy dziecko nie ma możliwości, by wspierać uzdolnione dziecko. Taka funkcja placówki oświatowej pomaga nie tylko dzieciom, niesie także pomoc rodzicom uzdolnionego dziecka. Szkoła musi uczestniczyć w wychowywaniu zdolnych dzieci. Musi dostrzegać, że dziecko przejawia pewne talenty, zwracać uwagę rodzicom, gdy takie dostrzeże u dziecka.