Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Idealne mieszkanie na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Poradnik Prasóweczki Prasówki Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu gier i ciekawostek historycznych. To pole, jakie nie istnieje właśnie atrakcyjne jak pozostałe w Polsce, przecież jest sporo do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów jest wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o różnej historii, w jakim łączyły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie kupiły w 1364 roku, a przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto zajrzeć Rynek, będący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały wzniesione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na główny deptak, jakim jest droga Sienkiewicza.

To pole historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna łączy się z nowoczesną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest znacznie zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najpiękniejszych mieszkań tego urokliwego miasta. Samą z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze względu na proste miejsce „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Kryje się tutaj aż 120 zabytków, oraz do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto także zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i poznaje je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to niepowtarzalne miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To dobra brama miejska, która zatrzymała się do swoich czasów. By zobaczyć miasto z przeciwnej części warto zwiedzić podziemia, czy tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i zarządza przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt zawiera się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy życia z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie skomplikowana, gdyż góry są stosunkowo niskie, a kursy nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze dostają się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który stanął w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bycia kogoś w współczesnym sektorze, datowane na czas paleolitu. Góry Świętokrzyskie to oraz miejsce, któremu uroku dodają liczne legendy i dania ludowe, kultowe są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to pole obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to pole, jakie nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko dom z lochami i labiryntami, ale także największą hodowlę bizonów amerykańskich. Zaistniał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje więc jakiś z najstarszych, murowanych domów w Polsce. Budynek jest dostępny dla gości również silna go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku zawiera się rezydencja, w której mieszkał Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmodyfikowana w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacje o tym mieszkaniu pojawiły się już w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe rozpoczęła się w 1620 roku, a zrealizowała w 1644, stara ostatnie piękna warownia otoczona bastionami, najważniejsza w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dziś zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, ale też pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *